A football place kicker kicks a ball with an initial horizontal velocity of 40 m/s and an initial vertical velocity of 30 m/s. Determine the resultant velocity (magnitude AND direction above the horizontal).

Respuesta :

Answer:

The resultant velocity, V=50<36.87°m/s

Explanation:

Vx = 40 m/s

Vy = 30 m/s

The magnitude of the resultant velocity is given by  

Vx^(2 )+Vy^(2)=V^2

〖40〗^(2 )+ 〖30〗^2=V^2

V=√(1600+900)

V=√2500

V = 50 m/s

For the direction

Vy=V sin⁡ø

30=50 sin⁡ø

ø=sin^(-1)⁡〖3/5〗

∅=36.87°

The resultant velocity, V=50<36.87°m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico