Answer:
annual rate of return = 10.67 %
time required for investment double = 9.60 years
Explanation:
given data
investment doubles = 6 [tex]\frac{3}{4}[/tex] year
annual rate = 7.50%
solution
we get here annual rate of return by rule no 72 that is
investment doubles = [tex]\frac{72}{annual\ return \ rate }[/tex] ........1
put here value
annual rate of return = [tex]\frac{72}{6\frac{3}{4} }[/tex]
annual rate of return = 10.67 %
so time required for investment double by rule 72
time required for double investment = [tex]\frac{72}{7.50}[/tex]
so time required for investment double = 9.60 years