Answer:
Explanation:
The total opportunity cost is the salary foregone from a job which Peggy Smith did'nt accept + the annual tuition and fees amount = 12,000+4,600=16,600
The annual opportunity cost of attending the community college is (D) $16,600
= Salary per year + annual tuition and fees
= $12,000 + $4,600
= $16,600
Learn more: https://brainly.com/question/13013054?referrer=searchResults