Answer:
Total revenue = $300
Total variable cost = $160
Explanation:
The computation is as follows:
The total revenue equal to
= Number of shirts sold × selling price per shirt
= 20 shirts × $15
= $300
And, the variable cost equal to
= Number of shirts sold × materials used in one shirt
= 20 shirts × $8
= $160
The material used in one shirt is treated as a variable cost per shirt