Answer:
B. $15,556
Explanation:
As given in the question
Face value of bond = $400,000
Carrying value of bond = $388,900
Discount from par value = $11,100
Coupon rate = 3%
Bond yielding rate = 4%
Interest revenue for the year = Carrying value of bond x Bond yielding rate
Interest revenue for the year = 388,900 x 4%
Interest revenue for the year = $15,556
The correct option is B. $15,556.