Answer:
102.097252061 m/s
Explanation:
F = Force
m = Mass = 90 kg
g = Acceleration due to gravity = 9.81 m/s² = a
C = Drag coefficient = 1
ρ = Density of air = 1.21 kg/m³
A = Surface area = 0.14 m²
v = Terminal velocity
Force is given by
F = ma
[tex]F=\dfrac{1}{2}\rho CAv^2\\\Rightarrow ma=\dfrac{1}{2}\rho CAv^2\\\Rightarrow v=\sqrt{2\dfrac{ma}{\rho CA}}\\\Rightarrow v=\sqrt{2\dfrac{90\times 9.81}{1.21\times 1\times 0.14}}\\\Rightarrow v=102.097252061\ m/s[/tex]
Terminal velocity of the skydiver is 102.097252061 m/s