Respuesta :

Answer: 6.93cm

Explanation:

Let the area of a square be A and the area of a circle be B. Since area of a square is greater than the area of the circle by 12 cm², this means

A = 12cm² + B... (1)

If B = 36cm² which is the area of the circle, substituting this into equation 1,

A = 12cm² + 36cm²

A = 48cm²

Note that Area of a square A = length × length, therefore,

L² = 48cm²

L = √48

L = 6.93cm

The length of the side of a square will be 6.93cm

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico