A group of 20 students includes 5 students in sixth grade, 8 students in seventh grade, and 7 students in eighth grade. Each student name and grade are written on an index card and place into a bag. A card is randomly selected from the bag. What is the probability that a seventh grader name will be selected, P (seventh grader)? Enter the correct answer, as a fraction, a decimal, and a percent.

Respuesta :

Answer:

2/5; 0.4; 40%

Step-by-step explanation:

Probability is going to be the number of seventh graders divided by the total number of students.

In this case, there are 8 seventh graders and 20 students. So, set up your fraction to be 8/20. This can be simplified to 2/5.

Now, you can divide 2/5 using long division or use your calculator, if permitted, to convert 2/5 to a decimal. You will get 0.4.

You can also figure this out by thinking that 2/5 = 4/10, so 4/10 = 0.4.

Now for percents, just move the decimal point of a decimal number two spaces to the right. If we have 0.40, we move the decimal point to the right twice to get 40, and add the percent sign to get 40%.

Answer:

2/5, 0.4, 40%

Step-by-step explanation:

[tex] \frac{8}{20} = \frac{2}{5} \\ \frac{2}{5} = 0.4 \\ 0.4 = 40\%[/tex]

ACCESS MORE