Answer:
c. 3.1%
Step-by-step explanation:
given that a recent survey found that 71% of senior adults wear glasses for driving.
If X is the number of senior adults, who like that wear glasses for driving
then X is binomial with n = 20 and p = 0.71
(since each person is independent of the other)
Probability that no more than 10 wear glasses for driving
=[tex]P(X\leq 10)\\=F(10)\\= \Sigma_0^{20} 20Cr (0.71)^r (0.39)^{20-r} \\=0.03848[/tex]
Convert into percent as
= 3.8%
Approximately 3.1% is right.