Juanita corporation uses a job-order cost system and applies overhead on the basis of direct labor cost. At the end of October, Juanita had one job still in process. The job cost sheet for this job contained the following information:
Direct materials...............................$480
Direct Labor....................................$150
Manufacturing overhead applied....$600
An additional $100 of labor was needed in November to complete this job. For this job, how much should Juanita have transferred to finished goods inventory in November when it was completed?

Respuesta :

Answer:

$1,730

Explanation:

Currently, the job order contains the following costs:

  • Direct materials $480
  • Direct labor $150
  • Manufacturing overhead $600 (or $4 per $1 of direct labor)

Since the manufacturing process still requires $100 more of direct labor, it should also require $400 more of overhead costs. So the total cost of the job order will be:

($480 + $150 + $600) + ($100 + $400) = $1,730

For this, the amount that Juanita Corporation should transfer to the Finished Goods Inventory in November is $1,330.

What is a job costing?

Job costing is a costing method that determines the cost of specific jobs.

The cost of a job includes the cost of direct materials, labor, and overheads, determined using the job sheet.

Data and Calculations:

Direct materials = $480

Direct labor = $150

Manufacturing overhead applied = $600

Additional labor cost = $100

Total cost of job = $1,330 ($480 + $150 + $600 + $100)

Thus, for this, the amount that Juanita Corporation should transfer to the Finished Goods Inventory in November is $1,330.

Learn more about job costing at https://brainly.com/question/24516871

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico