Answer
given,
Power of sound P = 35 W
Distance between micro phone and speaker = 50 m
small microphone Area = 1 cm²
a) intensity of sound at micro phone is
[tex]I = \dfrac{P}{A}[/tex]
[tex]I = \dfrac{35}{4\pi r^2}[/tex]
[tex]I = \dfrac{35}{4\pi\times 50^2}[/tex]
I = 1.11 mW/m²
b) sound intensity level at the position of micro phone is
[tex]\beta = 10 log (\dfrac{I}{I_0})[/tex]
[tex]\beta = 10 log (\dfrac{0.00111}{10^{-12}})[/tex]
[tex]\beta = 90.46 dB[/tex]