Sue Brown is a salesperson at a car dealership. She earned a gross pay of $8000 for the month of June. Her state tax rate is 3.5% of her taxable wages. Assuming the full amount is taxable, how much will Sue Brown owe in state taxes for the month?
Group of answer choices

$332.50

$280.00

$227.00

$95.00

Respuesta :

Sue Brown owes $280.00 in state taxes for the month.

Step-by-step explanation:

Given,

Gross pay of Sue in June = $8000

Tax rate = 3.5%

As full amount is taxable; therefore

Amount of tax to be paid = 3.5% of pay of June

Amount of tax to be paid = [tex]\frac{3.5}{100}*8000[/tex]

Amount of tax to be paid = 0.035*8000

Amount of tax to be paid = $280.00

Sue Brown owes $280.00 in state taxes for the month.

Keywords: percentage, multiplication

Learn more about percentage at:

  • brainly.com/question/11921476
  • brainly.com/question/1232765

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico