PLSSS HELPPPPP!! due today @ 8:30!

1. calculate: a student weights 565 N. She climbs 3.25 m vertically up a flight of stairs. it takes her 12.6 s. what is her power output? Show your work.
(steps or take a picture of the work plss)

2. The student from the above question carries a stack of books up the same flight of stairs. If she still takes 12.6 s, how will her power output change? Explain your answer.

Respuesta :

Answer:

(1) weight = 565N

distance = 325m

time= 12.6s

power = work done/time

work done= force * distance

= 565*3.25 =1836.25

:. power = 1836.25\12.6

=145.7!

(2) the books will add more to her weight and thereby increasing her power output.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico