Respuesta :
Nicole’s rate is [tex]50 mi/h[/tex] and Kim’s rate is [tex]45 mi/h[/tex]
Relation between Speed and time:
Given that, Nicole drives 5 mi/h faster than Kim.
Let us consider that speed of Kim is x .
So that, speed of Nicole will be,[tex]=(x+5)[/tex]
If they meet in 3 hours.
- The distance travelled by Kim in 3 hours [tex]=3x[/tex]
- The distance travelled by Nicole in 3 hours [tex]=3(x+5)[/tex]
Total distance is 285 miles.
[tex]3x+3(x+5)=285\\\\6x=285-15\\\\6x=270\\\\x=270/6=45[/tex]
Hence, The Nicole’s rate is [tex]45 mi/h[/tex] and Kim’s rate is [tex]50 mi/h[/tex].
Learn more about the Distance and time here:
https://brainly.com/question/4931057