Two football players are running toward each other. If the offensive player is 88 kg and is running 5.4 m/s, how fast must the 104 kg defensive player run in order for the two players to hit and stop? Express your answer in two significant figures.

show work pls

Respuesta :

Answer:

Explanation:

In order to for two objects to hit and stop after the collision, their momentums need to be equal. Or, written in the equation:

m1 • v1 = m2 • v2,

m1 and v1 are mass and velocity of the first player and m2 and v2 of the second player

If we plug in the numbers, we get:

88 kg • 5.4 m/s = 104 kg • v2

v2 = 88 • 5.4 / 104

v2 = 4.57 m/s

However, since we need to express the answer in two significant numbers, then v2 = 4.6 m/s

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico