Carlos is in the 12% tax bracket. Over the course of the year, he paid $2,000 in student loan interest. This $2,000 decrease in his taxable income will save him how much in taxes HELP PLS!!

Respuesta :

Answer:

The $2,000 decrease in Carlos's taxable income will save him

[tex]= \frac{12}{100} \times \$2000 = \$240.[/tex]

Step-by-step explanation:

i) Carlos is in the 12% tax bracket.

ii)The $2,000 decrease in Carlos's taxable income will save him

[tex]= \frac{12}{100} \times \$2000 = \$240.[/tex]

This $2,000 decrease in his taxable income will save him $240.

Taxable income

Using this formula

Decrease in taxable income=Tax rate÷Loan interest

Where:

Tax rate=12%

Loan interest=2,000

Let plug in the formula

Decrease in taxable income=0.12×2,000

Decrease in taxable income=$240

Inconclusion this $2,000 decrease in his taxable income will save him $240.

Learn more about taxable income here:https://brainly.com/question/25641320

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico