You decide to market your own custom computer software. You must invest 3,255 for computer hardware,and spend 2.90 to buy and package each disk. If each program sells for $13.75, how many copies must you sell to break even?
a) 196 copies
b) 301 copies
c) 300 copies
d) 195 copies

Respuesta :

Answer: c) 300 copies

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of copies that you must sell to break even.

You decide to market your own custom computer software. You must invest 3,255 for computer hardware,and spend 2.90 to buy and package each disk. This means that the total cost of producing each software would be

3255 + 2.9x

If each program sells for $13.75, it means that the total revenue from selling each software would be

13.75x

In order to break even, total cost would be equal to total revenue. Therefore,

3255 + 2.9x = 13.75x

13.75x - 2.9x = 3255

10.85x = 3255

x = 3255/10.85

x = 300 copies

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico