Suppose that a certain fortunate person has a net worth of $79.0 billion ($7.90 x 10^10). If her stock has a good year and gains $3.20 billion (3.20 x 10^9) in value, what is her new net worth?

Respuesta :

Answer:

$82.2 billion

Explanation:

Given that

Net worth = $79.0 billion

Gains = $3.20 billion

The computation of the new net worth is shown below:

= Net worth + gains in value

= $79.0 billion + $3.20 billion

= $82.2 billion

=  8.2 × 10^10 billion

Simply we added the net worth and gains in value so that new net worth could have come.

Hence, her new net worth is $82.2 billion

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico