Answer:
a. $800
b. $1,000
Explanation:
In this case, the opportunity cost of holding the money instead of buying a U.S. Treasury bond is determined as the yearly interest payed by the bond.
a. interest rate = 8%
The opportunity cost of keeping the $10,000 is:
[tex]C = \$10,000*0.08 = \$800[/tex]
b. interest rate = 10%
The opportunity cost of keeping the $10,000 is:
[tex]C = \$10,000*0.10 = \$1,000[/tex]