Answer:
Distance between star and observer = 2 × [tex]10^{16}[/tex] km
Explanation:
Step 1
Angular magnification of telescope is given by formula:
M = - f° ÷ fⁿ
where
M is angular magnification
f° is focal lens of object lens
fⁿ is focal lens of eyepiece lens
Step 2
M = 300cm ÷ 1.5 cm
= - 200 (-tive sign means image is inverted)
M = θⁿ ÷ θ°
solve for θ°
θ° = θⁿ ÷ M
= [tex]10^{-5}[/tex] ÷ 200
= 5 × [tex]10^{-10}[/tex] radians
Step 3
now find distance between star and observer
Adj = opposite ÷ θ°
= [tex]10^{9}[/tex] ÷ 5 × [tex]10^{-10}[/tex]
= 2 × [tex]10^{16}[/tex] km