Answer:
13.67°
Step-by-step explanation:
Here is the complete question: Juliet stands at the window of her apartment so that her eyes are 38.4 feet above the ground. Juliet sees her boyfriend down the street a few blocks away. She knows, based off the number of city block, that her boyfriend is at a distance of 156.45 feet away from the building. Determine the angle of depression of Juliet´s site to her boyfriend on the ground.
Given: Height of Juliet´s eye above ground is 38.4 ft.
Distance of Juliet´s boyfriend from the appartment´s base is 156.45ft.
Picture drawn to show case the condition in the question.
It form a right angle triangle, therefore we can use tangent rule to find angle of depression of Juliet´s site to her boyfriend on the ground.
We know, [tex]Tan\theta = \frac{Opposite}{adjacent}[/tex]
Where, adjacent= 156.45 ft
Opposite= 38.4 ft.
⇒[tex]Tan\theta= \frac{38.4}{156.45}[/tex]
⇒[tex]Tan\theta= 0.24544[/tex]
Now, using trignometry table to find value of arctan 0.24544
We will get, [tex]\theta= 13.79\º[/tex]
Hence, angle of depression is 13.79° of Juliet´s site to her boyfriend on the ground.