Respuesta :
Answer:
a) distance d = 293.36ft
b) acceleration a = 14.67ft/s^2
Explanation:
Acceleration is the change in velocity per unit time.
a = ∆v/t ....1
Given;
Initial velocity vi = 30mph × 5280ft/mile × 1/3600s/h
vi = 44ft/s
Final velocity vf = 70mph × 5280ft/mile × 1/3600s/h
vf = 102.67ft/s
time = 4.0s
From equation 1, acceleration is;
a = ∆v/t = (102.67-44)/4 = 14.67ft/s^2
Distance travelled can be given as;
d = ut + 0.5at^2 .....2
u = 44ft/s
t = 4
a = 14.67ft/s^2
Substituting into the equation 2
d = 44(4) + 0.5(14.67×4^2)
d = 293.36ft
Acceleration can be defined as the time rate of change in velocity. The acceleration of the given car is [tex]\bold { 14.67\rm \ ft/s^2}[/tex]
Acceleration:
It can be defined by the time rate of change in velocity.
[tex]a =\dfrac {v_f-v_i}t[/tex]
Where,
[tex]v_i[/tex]- Initial velocity = 30mph = 44ft/s
[tex]v_f[/tex] - Final velocity = 70mph = 102.67 ft/s
[tex]t[/tex] - time = 4.0 s
Put the values in the first equation,
[tex]a= \dfrac {102.67-44}{4 }\\\\a = 14.67\rm \ ft/s^2[/tex]
Therefore, the acceleration of the given car is [tex]\bold { 14.67\rm \ ft/s^2}[/tex].
Learn more about acceleration:
https://brainly.com/question/2263638