Answer:
[tex] A = 0.1237mm^2 [/tex]
Explanation:
Let's consider the moment equilibrium condition about point named A.
[tex] summation MA = 0 [/tex]
[tex] -20 * 10^3 (1100 * 10^-3) -Fbc cos45° (2200 * 10^3) = 0 [/tex]
Fbc = -141.42KN
The formula for minimum combined cross-sectional area is
[tex] (Φu / factor of safety) = ( Fbc / Area) [/tex]
Let's make Area subject of the formula, we have;
Area = ( Fbc * factor of safety) /( Φu)
[tex] Area = (- 141.42 * 10^3 *3.5) / (400 * 10^6) [/tex]
[tex] Area = 0.1237mm^2 [/tex]
Note: I couldn't add the diagram