contestada

What is the acceleration of a softball if it hits the ground with a force 0.50 kg and hits the catchers glove with a force of 25 newtons?

Respuesta :

Acceleration of the ball is [tex]50 m/s^2[/tex]

Explanation:

The acceleration of the ball can be found by using Newton's second law of motion, which states that the net force acting on an object is equal to the product between the mass of the object and its acceleration:

[tex]F=ma[/tex]

where

F is the net force

m is the mass

a is the acceleration

For the ball in this problem, we have

m = 0.50 kg (mass)

F = 25 N (force)

thereofre, the acceleration of the ball is

[tex]a=\frac{F}{m}=\frac{25}{0.50}=50 m/s^2[/tex]

Learn more about Newton's second law:

brainly.com/question/3820012

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS