A sample of 1200 computer chips revealed that 45% of the chips fail in the first 1000 hours of their use. The company's promotional literature claimed that under 48% fail in the first 1000 hours of their use. Is there sufficient evidence at the 0.05 level to support the company's claim? State the null and alternative hypotheses for the above scenario.

Respuesta :

Answer:

[tex]z=\frac{0.45 -0.48}{\sqrt{\frac{0.48(1-0.48)}{1200}}}=-2.08[/tex]

[tex] p_v = P(Z<-2.08) = 0.0188[/tex]

So the p value obtained was a low value and using the significance level given [tex]\alpha=0.05[/tex] we see that [tex]p_v<\alpha[/tex] so we can conclude that we have enough evidence to reject the null hypothesis, and we can said that at 5% of significance the proportion of chips that fail in the first 1000 hours of their use is not significantly less than 0.48.   

Step-by-step explanation:

Data given and notation

n=1200 represent the random sample taken

[tex]\hat p=0.45[/tex] estimated proportion of chips that fail in the first 1000 hours of their use

[tex]\mu_0 =0.48[/tex] is the value that we want to test

[tex]\alpha=0.05[/tex] represent the significance level

Confidence=95% or 0.95

z would represent the statistic (variable of interest)

[tex]p_v[/tex] represent the p value (variable of interest)  

Concepts and formulas to use  

We need to conduct a hypothesis in order to test the claim that the true proportion si less then 0.48:  

Null hypothesis:[tex]p\geq 0.48[/tex]  

Alternative hypothesis:[tex]p < 0.48[/tex]  

When we conduct a proportion test we need to use the z statistic, and the is given by:  

[tex]z=\frac{\hat p -p_o}{\sqrt{\frac{p_o (1-p_o)}{n}}}[/tex] (1)  

The One-Sample Proportion Test is used to assess whether a population proportion  is significantly different from a hypothesized value .

Calculate the statistic  

Since we have all the info requires we can replace in formula (1) like this:  

[tex]z=\frac{0.45 -0.48}{\sqrt{\frac{0.48(1-0.48)}{1200}}}=-2.08[/tex]

Statistical decision  

It's important to refresh the p value method or p value approach . "This method is about determining "likely" or "unlikely" by determining the probability assuming the null hypothesis were true of observing a more extreme test statistic in the direction of the alternative hypothesis than the one observed". Or in other words is just a method to have an statistical decision to fail to reject or reject the null hypothesis.  

The significance level provided [tex]\alpha=0.05[/tex]. The next step would be calculate the p value for this test.  

Since is a left tailed test the p value would be:  

[tex] p_v = P(Z<-2.08) = 0.0188[/tex]

So the p value obtained was a low value and using the significance level given [tex]\alpha=0.05[/tex] we see that [tex]p_v<\alpha[/tex] so we can conclude that we have enough evidence to reject the null hypothesis, and we can said that at 5% of significance the proportion of chips that fail in the first 1000 hours of their use is not significantly less than 0.48.  

ACCESS MORE
EDU ACCESS