Respuesta :

The average speed is 615.7 mph (275.2 m/s)

Explanation:

The average speed of an object gives a measure of how fast an object is moving over a certain time interval. It is a scalar quantity, and it is calculated as follows

[tex]v=\frac{d}{t}[/tex]

where

v is the average speed

d is the distance covered

t is the time interval

For the jet in this problem, we have:

d = 1293 mi is the distance covered

t = 2.1 h is the time interval

Therefore, the average  speed is:

[tex]v=\frac{1293}{2.1}=615.7 mph[/tex]

We can also convert into SI units (m/s), keeping in mind that:

[tex]1 mi = 1609 m\\1 h = 3600 s[/tex]

And so

[tex]v=615.7 \frac{mi}{h}\cdot \frac{1609 m/mi}{3600 s/h}=275.2 m/s[/tex]

Learn more about average speed:

brainly.com/question/8893949

brainly.com/question/5063905

#LearnwithBrainly

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico