Answer:
If gabe has a gift card for $50 then it will cover the cost of jeans.
Step-by-step explanation:
Given:
Gabe is buying a pair of jeans at a local store that are priced at $45.
He knows that the country he lives in has an 8% tax added onto the list price.
Now, if gabe has a gift card for $50 to get will it cover the cost of jeans.
Price of a pair of jeans = $45.
Tax = 8%.
Now, getting the amount of jeans including tax:
$45 + 8% of $45.
= [tex]45+\frac{8}{100} \times 45[/tex]
[tex]=45+0.08\times 45[/tex]
[tex]=45+3.6[/tex]
[tex]=48.6[/tex]
Thus, the amount of jeans including tax = $48.60.
As, given Gabe has gift card of $50.
Now, subtracting the amount of jeans from amount of gift card:
[tex]50-48.60=1.40[/tex]
So, $1.40 is still remaining.
Therefore, if gabe has a gift card for $50 then it will cover the cost of jeans.