Answer:
Option (C) is correct.
Explanation:
Decrease in accounts receivable:
= ($18,000 - $16,000)
= $2,000
Increase in accounts payable:
= $13,000 - $12,000
= $1,000
Cash collections:
= Sales + Decrease in accounts receivable
= $150,000 + $2,000
= $152,000
Cash disbursements:
= Purchase - Increase in accounts payable
= $95,000 - $1,000
= $94,000
Net cash flows from these activities:
= Cash collections - Cash disbursements
= $152,000 - $94,000
= $58,000