Suppose you can save $2,000 per year for the next ten years in an account earning 7 percent per year. How much will you have at the end of the tenth year if you make the first deposit today

Respuesta :

Answer:

$14,047.16

Explanation:

Present value (PV) refers to the value of cash flow expected in the future. This indicates that a cash that is gotten today is worth more than the worth of cash expected in the future.

The following formula is used to calculate the PV of a stream of savings to be made for a number of period in the future:

  PV = C × {[1 − (1+r)^-n] ÷ r} .......................................... (1)

Where PV = present value

C = cash flow amount to be saved  = $2,000

r = discount rate  = 7% = 0.07

n = number of period = 10 years

The figures above can therefore in equation (1) as follows:

 PV = $2,000 × {[1 − (1+0.07)^-10] ÷ 0.07}

     =  $2,000 × 7.023581541

     =  $14,047.16

Therefore, $14,047.16 will be made at the end of the tenth year if the first deposit is made today.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico