Answer:
$67.466 million
Explanation:
Given that,
Percentage increase in sales = 11%
Net operating profits increase by = 58%
Net operating income = $15.8 million
Degree of Operating Leverage:
= Change in Operating Income ÷ Change in Sale
= 58 ÷ 11
= 5.27
Degree of Operating Leverage = Contribution Margin ÷ Net Operating Income
Contribution Margin = Degree of Operating Leverage × Net Operating Income
= 5.27 × $15.8 million
= $83.266 million
Fixed Cost:
= Contribution Margin - Net Operating Income
= $83.266 million - $15.8 million
= $67.466 million