Answer:
The length of an edge of each small cube is 3.43 nm.
Explanation:
Given that,
Temperature of ideal gas =27.0°C
Pressure = 1.00 atm
We need to calculate the length of an edge of each small cube
Using gas equation
[tex]PV=nRT[/tex]
[tex]PV=NkT[/tex]
[tex]V=\dfrac{NkT}{P}[/tex]
For, N = 1
Where,
N = number of molecule
k = Boltzmann constant
T = temperature
P= pressure
Put the value into the formula
[tex]V=\dfrac{1\times1.38\times10^{-23}\times(27+273)}{1.03\times10^{5}}[/tex]
[tex]V=4.019\times10^{-26}\ m^3[/tex]
Now, for the cube
[tex]V=L^3[/tex]
[tex]L=V^{\frac{1}{3}}[/tex]
[tex]L=(4.019\times10^{-26})^{\frac{1}{3}}[/tex]
[tex]L=3.43\times10^{-9}\ m[/tex]
[tex]L=3.43 nm[/tex]
Hence, The length of an edge of each small cube is 3.43 nm.