A population of 500 beetles is expected to grow at a rate of 70% per week.
Which number is the best prediction of the population after 15 weeks?
1380
2862
525,000
1,431,212

Respuesta :

Answer:1,431,212

Step-by-step explanation:

took the test

The number of beetles after 15 weeks = 1,431,212

Calculating total population

The total number of beetles = 500

The rate at which the beetle should grow = 70% per week

Therefore 70% of 500= 70/100 × 500

=35000/100

= 350 per week.

That is every week there would be additional 350 beetles

which is = 500 + 350 = 850 beetles

850/500 = 1.7 times what it was the beginning of the week

Therefore in 15 weeks = 500× 1.7^15

= 500 × 2862.4231

= 1,431,212

Learn more about population here:

https://brainly.com/question/25630111

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico