A gasoline engine takes in air at 290 K, 90 kPa and then compresses it. The combustion adds 1000 kJ/kg to the air after which the temperature is 2050 K. Using a cold airstandard analysis, i.e., constant specific heats at 300 K, find the compression ratio, compression specific work, and the highest pressure in the cycle.

Respuesta :

Answer:

4883 kPa

Explanation:

Standard Otto Cycle pics are attached

Combustion process:

[tex]T_{3}[/tex] = 2050 K

[tex]U_{2}[/tex] = [tex]U_{3}[/tex] - [tex]Q_{h}[/tex]  

[tex]T_{2}[/tex] = [tex]T_{3}[/tex]  - [tex]Q_{h}[/tex]  / [tex]C_{vo}[/tex]

    = 2050 - 1000 / 0.717

    = 655.3 K

Compression process:

[tex]P_{2}[/tex] = [tex]P_{1}[/tex] ([tex]T_{2}[/tex] / [tex]T_{1}[/tex])^k/(k-1)

    = 90(655.3/290) ^3.5

    = 1561 kPa

CR = v1 / v2 = ([tex]T_{2}[/tex]  / [tex]T_{1}[/tex]))^1/(k-1)

     = (655.3 / 290) ^2.5

     = 7.67

w2 = u2 - u1 = [tex]C_{vo}[/tex]( [tex]T_{2}[/tex]  -  [tex]T_{1}[/tex])

      = 0.717(655.3 - 290)

      = 262 kJ / kg

Highest pressure is after the combustion

[tex]P_{3}[/tex] = [tex]P_{2}[/tex][tex]T_{3}[/tex]  / [tex]T_{2}[/tex]

    = 1561 × 2050 / 655.3

    = 4883 kPa

Ver imagen Hashirriaz830
ACCESS MORE
EDU ACCESS