Slovac Company purchased a machine that has an estimated useful life of eight years for $7,500. Its salvage value is estimated at $500. What is the depreciation for the second year of the asset’s life, assuming Slovac uses the double-declining balance method of depreciation? Multiple Choice

A. $1,406
B. $1,438
C. $1,875
D. $3,750

Respuesta :

Answer:

A. 1,406

Explanation:

Double-declining balance formula = 2 X Cost of the asset X Depreciation rate

The cost of asset =  $7,500

salvage value  = $500

estimated useful life = 8years

To calculate the depreciation value using Double-declining balance formula = 2 X Cost of the asset X Depreciation rate

Depreciation rate = 1/useful life *100 = (1/8) * 100 = 12.5%

Therefore

2 x $7500 x 12.5% =  $1,875 - year 1

for the second year the cost of asset will be$ 7,500 - $1,875 =  $5625

2 x  $5625 x 12.5% = $1,406.25

Therefore the answer is $1,406

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico