Respuesta :
Answer: The percent yield of the reaction is 74 %
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex] .....(1)
[tex]\text{Moles of aluminium}=\frac{2.5g}{27g/mol}=0.092mol[/tex]
For oxygen gas:
[tex]\text{Moles of oxygen gas}=\frac{2.5g}{32g/mol}=0.078mol[/tex]
The chemical equation for the reaction of titanium and chlorine gas follows:
[tex]4Al(s)+3O_2(g)\rightarrow 2Al_2O_3(s)[/tex]
By Stoichiometry of the reaction:
4 moles of aluminium reacts with 3 moles of oxygen.
So, 0.092 moles of aluminium reacts with = [tex]\frac{3}{4}\times 0.092=0.069mol[/tex] of oxygen
As, given amount of oxygen is more than the required amount. So, it is considered as an excess reagent.
Thus, aluminium is considered as a limiting reagent because it limits the formation of product.
By Stoichiometry of the reaction:
4 moles of aluminium produce = 2 moles of [tex]Al_2O_3[/tex]
So, 0.092 moles of aluminium will produce = [tex]\frac{2}{4}\times 0.092=0.046moles[/tex] of [tex]Al_2O_3[/tex]
Now, calculating the mass of aluminium oxide:
[tex]\text{Mass of aluminium oxide}=moles\times {\text {molar mas}}=0.046mol\times 102g/mol=4.7g[/tex]
To calculate the percentage yield of titanium (IV) chloride, we use the equation:
[tex]\%\text{ yield}=\frac{\text{Experimental yield}}{\text{Theoretical yield}}\times 100[/tex]
Experimental yield = 3.5 g
Theoretical yield = 4.7 g
Putting values in above equation, we get:
[tex]\%\text{ yield of reaction}=\frac{3.5g}{4.7g}\times 100\\\\\% \text{yield of reaction}=74\%[/tex]
Hence, the percent yield of the reaction is 74 %
The percent yield of the aluminum oxide reaction has been 74%.
From the balanced chemical equation of aluminum with oxygen, 4 moles of Al reacts with 3 moles of oxygen, to give 2 moles of aluminum oxide.
The moles of reactants and products in the reaction can be given by:
Moles = [tex]\rm \dfrac{weight}{molecular\;weight}[/tex]
Moles of 2.5g Al = [tex]\rm \dfrac{2.5}{27}[/tex]
Moles of Al = 0.092 mol
Moles of oxygen = [tex]\rm \dfrac{2.5}{32}[/tex]
Moles of oxygen = 0.078 mol
From the balanced equation:
4 moles Al = 3 moles oxygen
0.092 moles Al = 0.069 moles of oxygen .
Since the available oxygen has been in access, Aluminum has been the limiting reagent,
Thus, the moles of Aluminum oxide produced has been:
4 moles Al = 2 moles Aluminum oxide
0.092 moles Al = 0.046 mol of Aluminum oxide
The mass of 0.046 mol aluminum oxide:
Mass = Moles × Molecular weight
Mass of 0.046 mol Aluminum oxide = 0.046 mol × 102 g/mol
Mass of 0.046 mol Aluminum oxide = 4.7 grams.
The theoretical yield of Aluminum oxide = 4.7 grams.
The actual yield of Aluminum oxide = 3.5 grams.
The %yield can be given as:
% yield = [tex]\rm \dfrac{Actual\;yield}{Theoretical\;yield}\;\times\;100[/tex]
% yield of the reaction = [tex]\rm \dfrac{3.5}{4.7}\;\times\;100[/tex]
% yield of reaction = 74%
The percent yield of the aluminum oxide reaction has been 74%.
For more information about the percent yield, refer to the link:
https://brainly.com/question/25781371