A motorcycle has a constant speed of 30.0 m/s as it passes over the top of a hill whose radius of curvature is 120 m. The mass of the motorcycle and driver is 324 kg. Find the magnitudes of the following.

Respuesta :

Answer with Explanation:

We are given that

Speed of motorcycle=30 m/s

Radius  of curvature=r=120 m

Mass of motorcycle=m=324 kg

a.We have to find the centripetal force .

Centripetal force=[tex]F_c=\frac{mv^2}{r}[/tex]

Substitute the values then we get

[tex]F_c=\frac{324\times (30)^2}{120}=2430 N[/tex]

Hence, the magnitude of centripetal force=F=2430 N

b.We have to find the normal force  act on the motorcycle.

[tex]F_c=mg-N[/tex]

Because net force is equal to centripetal force which act in downward direction.

[tex]2430=324\times 9.8-N[/tex]

Using [tex]g=9.8 m/s^2[/tex]

[tex]N=324\times 9.8-2430=3175.2-2430=745.2 N[/tex]

Hence, the normal force act on the motorcycle=745.2 N

ACCESS MORE
EDU ACCESS