Answer:
The profit received by Kate = $(65,000 - p)
Step-by-step explanation:
The total amount of toy profit = $65,000
The two partners of the toy company = 2
The amount of profit received by Pamela = p
Let us assume the profit received by Kate = k
Now, the amount of profit received by (Kate + Pamela) = $65,000
⇒ p + k = $ 65,000
⇒ k = $65,000 - p
or, the profit received by Kate = $65,000 - p
Hence, an expression for the amount Kate receives is $(65,000 - p).