Respuesta :

Answer:

[tex]3589.5\ m^3[/tex]

Step-by-step explanation:

Given,

Diameter of the sphere = 19 m

We have to find out the volume of the sphere.

Solution,

Firstly we will find the radius of the sphere.

Radius is equal to half of the diameter.

[tex]radius = \frac{19}{2}=9.5\ m[/tex]

Now using the formula of volume of sphere.

Volume of sphere = [tex]\frac{4}{3}\pi\ r^3[/tex]

where 'r' is the radius.

Now substituting the values, we get;

Volume of sphere = [tex]\frac{4}{3}\times3.14\times9.563=3589.5\ m^3[/tex]

Hence the volume of sphere is [tex]3589.5\ m^3[/tex].  

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico