Answer:
C. a credit to Equipment for $5,000
Explanation:
Cost of equipment = $10,000.
Residual value = 0
Useful life = 10 years
Depreciation is the allocation of cost top an asset over it's useful life.
Depreciation = (cost - residual value)/useful life
= $10,000/10
= $1,000
After 5 years, the accumulated depreciation on the equipment
= 5 × $1000
= $5,000
The carrying amount of the asset as at the end of the 5th year
= $10000 - $5000
= $5000
On destruction of the asset, this has to be written off the books by passing the following entries,
Dr impairment expense (p/l) $5000
Cr Equipment $5000
Hence the right answer is C. a credit to Equipment for $5,000