Answer:
17.1130952381 s
No
Explanation:
t = Time taken
u = Initial velocity = 115 m/s
v = Final velocity = 0
s = Displacement
a = Acceleration = -6.72 m/s² (negative as it is decelerating)
From the equations of motion
[tex]v=u+at\\\Rightarrow t=\dfrac{v-u}{a}\\\Rightarrow t=\dfrac{0-115}{-6.72}\\\Rightarrow t=17.1130952381\ s[/tex]
The minimum time required to stop is 17.1130952381 s
[tex]v^2-u^2=2as\\\Rightarrow s=\dfrac{v^2-u^2}{2a}\\\Rightarrow s=\dfrac{0^2-115^2}{2\times -6.72}\\\Rightarrow s=984.00297619\ m[/tex]
The distance that is required for the jet to stop is 0.98400297619 km which is greater than 0.8 km. So, the jet cannot land on a small tropical island airport.