Respuesta :
Answer:
The total heat associated is -30,520.3 J.
Explanation:
Moles of ethanol = 0.499 moles
Molar mass of ethanol = 46 g/mol
Mass = Moles × Molar mass = 0.499 moles × 46 g/mol = 22.954 g
m is the mass of ethanol = 22.954 g
Q₁ is heat involved in the conversion of 22.954 g ethanol gas at 301°C to ethanol gas at 78.5°C
Thus, Q₁ = m × c × ΔT
Where,
c = The specific heat of the gas = 1.43 J/g°C
ΔT = Final temperature - Initial temperature = 78.5 - 301°C
= - 222.5 °C
Applying the values in the above equation as:-
[tex]Q_1 = 22.954 g\times 1.43 J/g^0C\times (-222.5^oC) = -7303.3J[/tex]
Q₂ is the enthalpy of condensation from gas to liquid for the given mass of ethanol .
Thus, Q₂ = moles×ΔH condensation
Given that:- ΔH vaporization = 40.5 kJ/mol
Enthalpy of condensation of gaseous ethanol to liquid ethanol = - 40.5 kJ/mol
Considering, 1 kJ = 1000 J
So,
ΔH condensation = - 40.5 ×1000 J/mol = - 40500 J/mol
Thus, Q₂ = 0.499 moles × (- 40500 J/mol) = -20209.5 J
Q₃ is heat involved in the conversion of 22.954 g gaseous ethanol at 78.5°C to ethanol liquid at 25.0°C.
Thus, Q₃ = m × C ×ΔT
Where,
C = The specific heat of the liquid = 2.45 J/g°C
ΔT = Final temperature - Initial temperature = 25.0 - 78.5 °C
= - 53.5 °C
Applying the values in the above equation as:-
[tex]Q_3 = 22.954 g\times 2.45 J/g^0C\times (-53.5 ^0C)=-3007.5 J[/tex]
Applying the values as:
Total heat = [tex]Q_1+Q_2+Q_3[/tex]
= -7303.3 J - 20209.5 J - 3007.5 J
= -30,520.3 J
The total heat associated is -30,520.3 J.
From data provided and the calculations, the total heat associated with the conversion of 0.499 mol ethanol gas (C2H6O) at 301°C and 1 atm to liquid ethanol at 25.0°C and 1 atm is -30,540 J.
What is the quantity of heat involved in the conversion of 0.499 mol ethanol gas (C2H6O) at 301°C and 1 atm to liquid ethanol at 25.0°C and 1 atm?
The quantity of Heat involved in the conversion of 0.499 mol ethanol gas (C2H6O) at 301°C and 1 atm to liquid ethanol at 25.0°C and 1 atm involves three heat changes:
- Q1: the heat involved in converting ethanol gas at 301°C to ethanol gas at 78.5°C
- Q2: the heat involved in converting ethanol gas at 78.5°C to liquid ethanol at 78.5°C
- Q3: the heat involved in converting liquid ethanol at 78.5°C to liquid ethanol at 25.0°C.
Calculating Q1:
- Q₁ = m × c × ΔT
Where,
- m = mass of ethanol
- c = The specific heat of the gas = 1.43 J/g°C
- ΔT = Final temperature - Initial temperature
Mass of ethanol = moles × molar mass
molar mass of ethanol = 46 g/mol
Moles of ethanol = 0.499 moles
mass of ethanol = 0.499 moles × 46 g/mol
Mass of ethanol = 22.995 g
ΔT = 78.5 - 301°C = - 222.5 °C
Thus:
Q₁ = 22.995 × 1.43 × -222.5
Q₁ = -7316.43 J
Calculating Q₂
- Q₂ = moles × ΔHcondensation
ΔH vaporization = 40.5 kJ/mol = 40500 J/mol
- Since a condensation occurs, ΔHcondensation = - ΔHvaporization
ΔHcondensation = -40500 J/mol
Q₂ = 0.499 moles × (- 40500 J/mol)
Q₂ = -20209.5 J
Calculating Q3
Q₃ = m × C ×ΔT
where,
C = The specific heat of the liquid = 2.45 J/g°C
ΔT = Final temperature - Initial temperature
ΔT = 25.0 - 78.5 °C = - 53.5 °C
Q₃ = 22.995 × 2.45 × -53.5
Q₃ = 3008.69
Therefore,
- Total heat, Q = Q1 + Q2 + Q3
Q = -7316.43 J - 20209.50 J - 3014.07 J
Q = -30,540 J
Therefore, from calculated values, the total heat associated with the conversion of 0.499 mol ethanol gas (C2H6O) at 301°C and 1 atm to liquid ethanol at 25.0°C and 1 atm is -30,540 J.
Learn more about heat capacity and heat of vaporization at: https://brainly.com/question/24318976