A University of Florida student earns $25 per day delivering advertising brochures door-to-door, plus 75¢ for each person he interviews. How many people did he interview on a day when he earned $58?

Respuesta :

Answer:

  44

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of interviews. Then the student's earnings are ...

  25 +0.75x

When that value is 58, we have ...

  58 = 25 + 0.75x . . . . . equate earnings

  33 = 0.75x . . . . . . . . . subtract 25

  33/0.75 = x = 44 . . . . . divide by the coefficient of x

He interviewed 44 people on the day he earned $58.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico