Answer:
678.24 cubic feet.
Step-by-step explanation:
A pile of gravel is in the shape of a cone.
Radius of base of cone (r) = 9 feet
Height of the cone (h) = 8 feet
Volume of the cone (V) = ?
We know that, volume of a conical shape of radius 'r' and height 'h' is given as:
[tex]V=\frac{1}{3}\pi r^2h[/tex]
Now, plug in the given values and use 3.14 for π. Solve for 'V'. This gives,
[tex]V=\frac{1}{3}\times 3.14\times 9^2\times 8\\\\V=\frac{3.14\times 81\times 8}{3}\\\\V=3.14\times 27\times 8\\\\V=678.24\ ft^3[/tex]
Therefore, the volume of the gravel of pile is 678.24 cubic feet.