A 0.750 kg block is attached to a spring with spring constant 13.0 N/m . While the block is sitting at rest, a student hits it with a hammer and almost instantaneously gives it a speed of 31.0 cm/s . What areA) The amplitude of the subsequent oscillations?
Express your answer with the appropriate units.

B) The block's speed at the point where x= 0.750 A?
Express your answer with the appropriate units.

Respuesta :

To solve this problem we will apply the concepts related to energy conservation. From this conservation we will find the magnitude of the amplitude. Later for the second part, we will need to find the period, from which it will be possible to obtain the speed of the body.

A) Conservation of Energy,

[tex]KE = PE[/tex]

[tex]\frac{1}{2} mv ^2 = \frac{1}{2} k A^2[/tex]

Here,

m = Mass

v = Velocity

k = Spring constant

A = Amplitude

Rearranging to find the Amplitude we have,

[tex]A = \sqrt{\frac{mv^2}{k}}[/tex]

Replacing,

[tex]A = \sqrt{\frac{(0.750)(31*10^{-2})^2}{13}}[/tex]

[tex]A = 0.0744m[/tex]

(B) For this part we will begin by applying the concept of Period, this in order to find the speed defined in the mass-spring systems.

The Period is defined as

[tex]T = 2\pi \sqrt{\frac{m}{k}}[/tex]

Replacing,

[tex]T = 2\pi \sqrt{\frac{0.750}{13}}[/tex]

[tex]T= 1.509s[/tex]

Now the velocity is described as,

[tex]v = \frac{2\pi}{T} * \sqrt{A^2-x^2}[/tex]

[tex]v = \frac{2\pi}{T} * \sqrt{A^2-0.75A^2}[/tex]

We have all the values, then replacing,

[tex]v = \frac{2\pi}{1.509}\sqrt{(0.0744)^2-(0.750(0.0744))^2}[/tex]

[tex]v = 0.2049m/s[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico