Answer:
[Ag+] = 0.032 M
[SO42-] = 0.0116 M
Explanation:
8.89E-3 M 8.89E-3 M 8.89E-3 M
∴ mass AgNO3 = 0.755 g
∴ mm AgNO3 = 169.87 g/mol
⇒ mol AgNO3 = (0.755 g)(mol /169.87 g) = 4.44 E-3 mol
⇒ M AgNO3 = 4.44 E-3 mol/0.500 L = 8.89 E-3 M
S 2S + 8.89E-3 S
⇒ 1.2 E-5 = (2S + 8.89E-3)²(S)
⇒ 1.2 E-5 = (4S² + 0.036S + 7.903 E-5)(S)
⇒ 1.2 E-5 = 4S³ + 0.036S² + 7.903 E-5S
⇒ S³ + 9 E-3S² + 1.976 E-5S - 3 E-6 = 0
⇒ S = 0.0116 M
⇒ [Ag+] = 2(0.0116) + 8.89 E-3 = 0.032 M
⇒ [SO42-] = S = 0.0116 M