contestada

Buying a Car Math Quiz
QUESTION 7 of 10: You are buying a new car. Car option "A" gets 18 miles per gallon of gas (MPG) and has a monthly payment of $368. Car
option "B" is a hybrid and gets 60 MPG with a monthly payment of $409. Gas costs $2.89 per gallon. You drive an average of 12,000 miles
per year. What is the annual difference in the cost between the two cars in gasoline plus monthly payment per month?
a) $365
b) 5492
c) 5606
d) 5857
Submit

Respuesta :

Answer:

The annual difference in the cost between the two cars in gasoline plus monthly payment per month will be $856.67.

Step-by-step explanation:

Car option "A" gets 18 miles per gallon of gas (MPG) and has a monthly payment of $368.

Now, yearly 12000 miles will consume [tex]\frac{12000}{18} = 666.67[/tex] gallons of gas.

Now, if the gas costs $2.89 par gallons, then yearly fuel cost is $(666.67 × 2.89) = $1926.67

Hence, the yearly cost for option A will be $(1926.67 + 368 × 12) = $6342.67.

Now, car  option "B" is a hybrid and gets 60 MPG with a monthly payment of $409.

Now, yearly 12000 miles will consume [tex]\frac{12000}{60} = 200[/tex] gallons of gas.

Now, if the gas costs $2.89 par gallons, then yearly fuel cost is $(200 × 2.89) = $578

Hence, the yearly cost for option B will be $(578 + 409 × 12) = $5486.

So, the annual difference in the cost between the two cars in gasoline plus a monthly payment per month will be $(6342.67 - 5486) = $856.67. (Answer)

We are required to find the annual difference in the cost between the two cars in gasoline plus monthly payment per month

The annual difference in the cost between the two cars in gasoline plus monthly payment per month is $856.67

Car option A:

  • Total yearly miles = 12,000 miles

  • Miles per gallon = 18 miles per gallon

  • Total gallon used = 12,000 miles / 18 miles

= 666.67 gallons

  • cost per gallon = $2.89

  • Total cost of gas = $2.89 × 666.67 gallons

= $1926.67

  • monthly payment = $368

  • yearly payment = $368 × 12

= $4,416

  • Total annual cost = Total cost of gas + yearly payment

= $1926.67 + $4,416

= $6,342.67

Car option B:

  • Total yearly miles = 12,000 miles

  • Miles per gallon = 60 miles per gallon

  • Total gallon used = 12,000 miles / 60 miles

= 200 gallons

  • cost per gallon = $2.89

  • Total cost of gas = $2.89 × 200 gallons

= $578

  • monthly payment = $409

  • yearly payment = $409 × 12

= $4,908

  • Total annual cost = Total cost of gas + yearly payment

= $578 + $4908

= $5,486

  • Difference in yearly cost = Car option A - Car option B

= $6,342.67 - $5,486

= $856.67

Therefore, the annual difference in the cost between the two cars in gasoline plus monthly payment per month is $856.67

Read more:

https://brainly.com/question/795048

ACCESS MORE