Answer: The mole fraction of KCl in the solution is 0.044
Explanation:
To calculate the number of moles, we use the equation:
[tex]\text{Number of moles}=\frac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}[/tex] .....(1)
Given mass of KCl = 43.0 g
Molar mass of KCl = 74.5 g/mol
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Moles of KCl}=\frac{43g}{74.5g/mol}=0.58mol[/tex]
Given mass of water = 225 g
Molar mass of water = 18 g/mol
Putting values in equation 1, we get:
[tex]\text{Moles of water}=\frac{225g}{18g/mol}=12.5mol[/tex]
To calculate the mole fraction of a substance, we use the equation:
[tex]\chi_A=\frac{n_A}{n_A+n_B}[/tex]
Moles of KCl = 0.58 moles
Moles of water = 12.5 moles
Putting values in above equation:
[tex]\chi_{KCl}=\frac{n_{KCl}}{n_{KCl}+n_{\text{water}}}[/tex]
[tex]\chi_{KCl}=\frac{0.58}{0.58+12.5}\\\\\chi_{KCl}=0.044[/tex]
Hence, the mole fraction of KCl in the solution is 0.044