Respuesta :
Answer:
Given ,Diameter = 130 ft.
Speed = 2/285 round/sec.
So, One round = \prod * D
distance covered = \prod* 130 = 408.2 ft. (Where \prod=3.14)
Two rounds = 408.2* 2 = 816.4ft.
In 285 seconds, the circle completes distance = 816.4ft.
= in 3600 seconds, the circle completes distance = 10,312.421ft = 1.95311004miles/ hour.
Ans:- 1.95 miles/hour.
(1 hour = 3600 seconds; 4 minutes and 45 seconds = 285 seconds; 1 mile = 5280 ft)
The speed of the rider in miles per hour will be 1.9531 miles per hour.
What is speed?
Speed is defined as the ratio of the time distance travelled by the body to the time taken by the body to cover the distance.
Given that:-
- The Giant Wheel at Cedar Point Amusement Park is a circle with a diameter of 130 feet.
- It sits on an 8-foot tall platform making its overall height 138 feet. It completes two revolutions in 4 minutes and 45 seconds.
The speed will be calculated as follows:-
Given ,Diameter = 130 ft.
Total time in seconds will be
= 4 minutes 45 seconds
= 4 x 60 + 45
= 258 seconds
Speed = 2/285 round/sec.
So, One round = π x D
distance covered = π x 130 = 408.2 ft. (Where π=3.14)
Two rounds = 408.2 x 2 = 816.4ft.
In 285 seconds, the circle completes distance = 816.4ft.
Speed = 816.4 / 285 = 2.8645 feet per second
The speed will be converted into miles per hour as follows:-
1 foot per second = 0.6818 miles per hour
2.8645 feet per second = 0.6818 x 2.8645 miles per hour
2.8645 feet per second = 1.9531 miles per hour
Therefore the speed of the rider in miles per hour will be 1.9531 miles per hour.
To know more about Speed follow
https://brainly.com/question/6504879
#SPJ2