Answer:
Cowl's rate of return on assets is 6%
Explanation:
given data
Net sale = $ 600,000
Net income = 150,000
Total assets = 2,000,000
Total assets = 3,000,000
solution
we get here Rate of return on assets that is express as
Rate of return on assets = net income divided by the average total asset ........................1
here average total asset = [tex]\frac{2,000,000+3,000,000}{2}[/tex] = $2,500,000
put here value and we get
Rate of return on assets = [tex]\frac{150,000}{2,500,000}[/tex]
Rate of return on assets = 6.0%
so here Cowl's rate of return on assets is 6%