Answer:
1148.37401575 kg/m³
Explanation:
Volume of liquid in pipet
25.4 mL
Mass of liquid
[tex]77.8760-48.7073=29.1687\ g[/tex]
Density is given by
[tex]\rho=\dfrac{m}{V}\\\Rightarrow \rho=\dfrac{29.1687}{25.4}\\\Rightarrow \rho=1.14837401575\ g/ml=1.14837401575\times 10^3=1148.37401575\ kg/m^3[/tex]
The density of the unknown liquid is 1148.37401575 kg/m³